Świetnym wynalazkiem staje się obecnie stosowany zarówno w przemyśle, jak i wszędzie tam, gdzie jest niezastąpiony, silikon. Jest to materiał bardzo odporny na niskie i wysokie temperatury. Może być stosowany w minus 60 stopniach, aż do plus 250 stopni Celsjusza. To bardzo dobry wynik materiałowy.

Stosowanie silikonów w przemyśle, oraz gospodarstwie domowym

Silikon litySilikon lity może być stosowany zarówno w przemyśle, jak i gospodarstwie domowym. Zapewne każdy z nas posiada rękawice silikonowe, które skutecznie chronią gospodynie domowe przed poparzeniem tak często występującym w kuchniach. Rękawice silikonowe można stosować np. przy wyciąganiu gorących potraw z piekarnika, jak i przy gotowaniu np. ziemniaków, czy innych kuchennych przysmaków. Także ciasta pieczone w piekarnikach, kombiwarach, czy mikrofalach mogą być wyciągane przy pomocy rękawic silikonowych. Jest to praktyczne zastosowanie silikonu w gospodarstwie domowym. Ale nie tylko gospodarstwa domowe mogą wykorzystywać silikon. Jest on z powodzeniem wykorzystywany w przemyśle, na taśmach produkcyjnych, oraz wszędzie tam, gdzie inne materiały mogłyby być nieskuteczne. Silikon świetnie wytrzymuje również promieniowanie UV, ozon, wilgoć, oraz różne naprężenia, czy długotrwałe magazynowanie. Nie ma więc problemu, aby dany produkt wykonany z silikonu trzeba było szybko sprzedać. Może on bowiem być magazynowany przez długi czas i nic mu się nie stanie, oraz nie zmieni on przez ten czas swojej pierwotnej struktury.

Silikon to doskonały materiał wykorzystywany również w chirurgii plastycznej. Jest wiele osiągnięć w tej dziedzinie i doskonale się one sprawdzają. Silikon nie ma wpływu na ludzkie ciało i może być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Także przemysł dobrze oswoił się z tym materiałem.